„A német alkotmány tiltja a horogkereszt viselését. Magyarországon mindez megengedett, hiszen gondolat- és véleményszabadság van. Nem is a törvényen kellene változtatni, a baj a közszellemmel van.” – mondja Schiff András világhírű zongoraművész a Népszava hétvégi mellékletének, a Szép Szónak adott interjújában. A gond ezzel a kijelentéssel csak annyi, hogy a horogkereszt viselése Magyarországon egyáltalán nem megengedett.
Elég megnézni a hatályos Büntető törvénykönyvet:
Önkényuralmi jelképek használata
269/B. § (1) Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet
a) terjeszt;
b) nagy nyilvánosság előtt használ;
c) közszemlére tesz;
ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és pénzbüntetéssel büntetendő.
Sőt, a jogszabály 2010-ben e téma tekintetében tovább bővült:
A nemzeti szocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása
269/C. § Aki nagy nyilvánosság előtt a nemzeti szocialista vagy kommunista rendszerek által elkövetett népirtás és más, emberiség elleni cselekmények tényét tagadja, kétségbe vonja vagy jelentéktelen színben tünteti fel, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Kanyarodjunk el kissé Schiff András kijelentésétől, de ha már önkényuralmi jelkép: a vörös csillag használatával összefüggésben emlékezetes és be nem fejezett szkanderezés folyik a strasbourgi Emberi Jogok Bírósága és a magyar kormány között. Strasbourgban ugyanis éppen a szabad véleménynyilvánításhoz való jogra hivatkozva kötelezik rendre kártérítésre a magyar államot ilyen ügyekben (Vajnai, Fratanolo), azon az alapon, hogy a vörös csillag sokrétű jelentéstartalommal bír és "egyes jelképek által megjelenített eszmék propagálásának tilalma elfogadható lehet demokratikus társadalmakban, azonban az adott szimbólum használatának általános tiltása a szólásszabadság aránytalan korlátozását jelenti.”
A messze földön híres magyar leleménynek pedig nem kell sok egy ilyen ítélet után, hogy a horogkereszt viselését is a vélemény kifejezésének tartsa. Miért, annak a jelentése nem eléggé sokrétű? Hát baj az, ha ennyien ápolják a hindu vagy buddhista kultúrát Magyarországon?
Ha arra gondolok, hogy a XXI. században Magyarországon vannak még olyan emberek – és vannak bőven! – akik jó szívvel ki tudják tűzni magukra akár a horogkeresztet, akár a vörös csillagot, sőt mindenféle agyfárasztó szellemi bújócskázást is vállalnak az általuk hőn szeretett jelképért, akkor abban feltétlenül egyet tudok érteni Schiff Andrással, hogy a közszellemmel valami nagyon nagy baj van.
pofáztatok